fbpx

KOORDYNACJA DNIA ŚLUBU. PO CO JEST? DLA KOGO? ILE KOSZTUJE?

W dzisiejszym wpisie opowiem o zawodzie koordynatora dnia ślubu. Gotowi? No to zaczynamy!

Od dłuższego czasu dostaję od Was zapytania odnośnie tej funkcji. Po co ona jest? Co mieści się w tej usłudze? Komu się przyda? Mając na uwadze, że usługi zarówno wedding plannerki jak i koordynatorki dnia ślubu wciąż jeszcze raczkują na polskim rynku, śpieszę z odpowiedziami na powyższe pytania.

Większość z nas bierze ślub raz w życiu (a przynajmniej tak zakłada), w związku z czym, tematy około ślubne & weselne nie są nam do końca znane. Nie orientujemy się z reguły jak zarządzić tym dniem, aby wszystko przebiegło perfekcyjnie. Nawet osoby o bardzo rozwiniętych zdolnościach organizacyjnych mają problem z bilokacją i teleportowaniem się w różne miejsca naraz :D, a na tym niestety bardzo często polega dopinanie tej ogromnej uroczystości, jakim jest nasz ślub. O co należy zadbać w tym dniu? Wszystko zależy od Waszej indywidualnej koncepcji ślubu i od tego, jak wiele atrakcji przygotowaliście dla swoich gości. Zazwyczaj są to jednak elementy stałe, takie jak: przygotowanie scenariusza uroczystości, przystrojenie kościoła oraz sali (lub pleneru!), koordynację podwykonawców, zajęcie się gośćmi z zagranicy (i nie tylko!), opłacenie usługodawców, reagowanie w sytuacjach kryzysowych (przykładowo: znalezienie zastępstwa w przypadku nieobecności któregoś z podwykonawców). Wymienione obowiązki stanowią filary działania koordynatorki dnia ślubu, która w tym dniu jest prawą ręką Panny Młodej (no i Pana też, wiadomo!).

Polska to kraj ludzi zaradnych, dzielnych i pomysłowych, dlatego wielu z Was stwierdza, że możecie sami zająć się tym wszystkim. Może Was zaskoczę, ale moja reakcja to: Oczywiście, że tak! Można przecież wyznaczyć do różnych zadań Waszych znajomych, rodzinę, świadków, druhny… Opcji jest wiele. Prawda jest jednak taka, że obciążanie swoich bliskich nie jest najlepszym rozwiązaniem. Koszt zatrudniania specjalisty jest z pewnością niewspółmierny z wyrzeczeniami i stresem jakim się obarczycie. Koordynatorka dnia ślubu jest z Wami od rana do nocy, czuwa nad przebiegiem całego dnia, układa plan działania, a przede wszystkim sprawia, że Para Młoda jest pewna, że wszystko pójdzie jak należy.

Z pewnością wielu z Was jest ciekawa ile kosztuje koordynacja dnia ślubu? Cena zależy od wielu czynników, jednak w Polsce jest to przedział 2500 – 3500PLN. Mylnie sądzi się, że jest to cena za jeden dzień pracy. Aby przedstawić Wam jak bardzo złożona jest ta praca, zwróćcie uwagę na poniższą listę zadań:

1. Spotkanie z Parą Młodą i ustalenie celów i oczekiwań
2. Skontaktowanie się z wszystkimi podwykonawcami (zespołem, DJ, Fotografem, Kamerzystą, Florystą, Dekoratorem etc.)
3. Kontakt z Salą Weselną
4. Stworzenie scenariusza dnia ślubu
5. Przekazanie i omówienie z podwykonawcami scenariusza
6. Potwierdzenie obecności i koordynowanie pracy podwykonawców
7. Dowóz bukietów/dekoracji w przypadku takiej potrzeby
8. Dogranie szczegółów na sali (typu rozłożenie winietek, sprawdzenie dostępności pokoi etc.)
9. Rozliczenie z podwykonawcami
10. Koordynacja transportu gości
11. Dyskretna obecność na uroczystości do oczepin lub dłużej
12. Pomoc w przypadkach kryzysowych i niespodziewanych
13. Usługa tłumaczeń (w mojej ofercie)
14. Zapewnienie niektórych dekoracji GRATIS (w mojej ofercie).

Bardzo ważną kwestią, jaką dobrze jest sobie uświadomić, jest fakt, iż większość rzeczy trzeba przygotować W DNIU ŚLUBU. Mam tu na myśli przede wszystkim wszelakiego rodzaju dekoracje, których zazwyczaj Pary Młode nie są w stanie same dopilnować ze względu na własne obowiązki w tym szczególnym dniu (makeup, fryzjer, pierwsze ujęcia foto & video).

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Wam w znalezieniu odpowiedzi na interesujące Was pytania. Ze swojej strony zapraszam Was do kontaktu ze mną, na pewno znajdziemy najlepszą dla obu stron formę współpracy. Do zobaczenia :)!