fbpx

WESELE W INDIACH / TRADYCJE HINDUSKIEGO WESELA

Dziś podzielę się wspaniałymi faktami na temat tradycyjnych indyjskich wesel. Oczywiście Indie to ogromny kraj, z wieloma regionami obejmującymi różne języki (prawie 500!), różnorodnymi kuchniami, tradycjami, a nawet wyznaniami. Jednak jedno jest pewne. hinduskie wesele jest zawsze kolorowe, wystawne, pełne znaczeń i … swoją historią sięga już ponad 4000 lat.

Osobiście muszę powiedzieć, że kultura Indii zawsze mnie inspirowała, głównie dzięki żywej kolorystyce i niesamowitym strojom. A co jeśli chodzi o zwyczaje i tradycje hinduskich wesel? W tym miejscu muszę powiedzieć, że dla Europejczyka jest zupełnie niewyobrażalne, że gdzieś na świecie nadal zdarzają się aranżowane małżeństwa. Może się zdarzyć, że ślub to najgorszy dzień w życiu panny młodej. Z drugiej strony są też Hindusi, którzy nawet cieszą się z takiego obrotu spraw. Ponieważ nie musi on zawracać sobie głowy szukaniem współmałżonka, ponieważ rodzice kochają swoje dziecki, więc teoretycznie nie wybiorą nikogo złego dla ciebie.

Hinduski ślub pełny jest symboli i ukrytych znaczeń. Podam tutaj część z nich:
– Hasta Milap – połączenie dłoni małżonków szarfą na znak jedności.
– Namalowanie tilaki przez męża na czole żony na znak, że przechodzi pod jego opiekę.
– Obmycie rąk i stóp małżonków przez rodziców panny młodej.
– Nałożenie obrączek – mąż nakłada obrączkę na palec u stopy żony, po czym ta odwdzięcza się tym samym.
– Saptapadi – najważniejszy moment ślubnej ceremonii. Małżonkowie 7 razy okrążają rozpalony na środku święty ogień, modląc się przy tym, by bóg pozwolił im razem iść przez życie.
– Vastra Ganthi – związanie chunni (szarfy) panny młodej z kawałkiem stroju pana młodego. Małżonkowie pozostają złączeni przez cały czas trwania wesela.
– Rozbicie kokosa jako symbol zakończenia pewnego etapu w życiu i nowego początku.
– Vidaai – pożegnanie panny młodej z rodziną.

Pora na krótki wywiad. Mój dzisiejszy gość, pochodzący z południa Indii, odpowiedział na standardowe w tej serii 5 pytań.

1.Jakie są tendencje do zawierania małżeństw w Indiach? Czy ludzie biorą ślub częściej niż w przeszłości?

Każdy bierze ślub w Indiach i będzie to jedyny związek, jaki będą mieli. W Indiach nadal pozostaje kultura małżeństw aranżowanych.

2. Ile wcześniej pary rozpoczynają przygotowania?

18 miesięcy na przygotowanie do małżeństwa, bo sale weselne rezerwowane są z 2-letnim wyprzedzeniem. Tak więc zdobycie sali weselnej będzie nie lada wyzwaniem i na ślub zapraszamy co najmniej 1000 gości. Następnie kostiumy i inne elementy zostaną zaplanowane również na 18 miesięcy wcześniej.

3. Jak duże są tradycyjne wesela?

Wszyscy znani krewni i przyjaciele są zapraszani na ślub, a następnie wesele, na które gospodarzami są panna młoda i pan młody… Na pewno zostanie zaproszonych co najmniej 500 gości… zależy to również oczywiście od danego budżetu.

4. Jakie są najczęstsze tradycje?

Nie ma jednej wspólnej tradycji, ponieważ w zależności od regionu mamy różny język, religię i system kastowy (głupota), ale większość małżeństw z Indii południowych będzie wyglądała podobnie. Wesela są co najmniej dwudniowe.

5. Jakie posiłki/napoje są podawane?

W Indiach nie ma kultury picia alkoholu, choć obecnie bogaci coraz częściej organizują przyjęcia koktajlowe.