fbpx

WESELE NA UKRAINIE

Kochani! Dzisiaj zapraszam Was serdecznie na podróże, póki co te wirtualne, po tradycjach weselnych. Jako że zajmuję się organizacją przede wszystkim międzynarodowych wesel, postanowiłam przybliżyć Wam zwyczaje, obrzędy oraz trendy panujące podczas wesel na całym świecie. Za każdym razem zadam 5 pytań moim rozmówcom, którzy wywodzą się z danej kultury. Moim dzisiejszym gościem jest Natalia z Kijowa, która bardzo chętnie opowiedziała o tradycjach na Ukrainie. Nie przedłużając, zapraszam więc na wywiad :).

Jakie są tendencje ślubne na Ukrainie? Czy coraz więcej par decyduje się na ślub, czy może wręcz przeciwnie?
Nie powiedziałabym, że ludzie zaczęli brać ślub rzadziej lub częściej. Nie ma zbyt istotnych zmian w tych kierunkach.

Ile wcześniej najlepiej zacząć przygotowania?
Zazwyczaj przygotowywania zaczynają się po złożeniu wniosku w USC, czyli miesiąc – dwa przed weselem. Co ciekawe, Młode Pary mogą wziąć ślub tylko w USC, a potem ewentualnie, gdy mają taką potrzebę, przysiąc przed Bogiem w wybranej cerkwi bądź w kościele. Niemniej jednak, to ślub w urzędzie jest obowiązkowym krokiem do tego, nie ma ślubów konkordatowych.

Jak duże są tradycyjne ukraińskie wesela? Ile zaprasza się gości?
Jeśli brać średnią zwyczajną parę, to na wesela są zaproszeni najbliżsi krewni oraz przyjaciele z obu stron. Małe wesele to 20-30 osób, normalne to 50-80, powyżej 100 to jest już duże wesele i zazwyczaj takie wesela robią zamożni ludzie lub ludzie, mieszkający na wsi. W miastach tak duże wesela robi się rzadko.

Jakie są ukraińskie tradycje weselne?
Najbardzej występują tradycje związane z wykupem Panny Młodej, kiedy Pan Młody oraz jego Drużby muszą rozgryźć mnóstwo zagadek od Druhen, żeby dostać się do mieszkania lub pokoju Panny Młodej, żeby już stąd zaprowadzić ją do USC. Jeśli zagadka jest nie do rozwiązania – Pan Młody płaci dowolną sumę za swoją porażkę. Nazbierane pieniądze zostają u Druhen lub oddaje się je rodzicam Panny Młodej. Takoż na weselu od gości zbiera się kasa „na synka”, „na córkę”, a takoż gościom sprzedaje się każdy kawałek tortu weselnego. Nazbierane środki idą do Młodych. Jeszcze do niedawna nie było zwyczaju, żeby Para Młoda prosiła o pieniędze jako prezent, dlatego po weselu było mnóstwo różnych, nie zawsze potrzebnych w życiu Młodych prezentów. 5 kompletów pościeli, 3 czajniki elektryczne oraz 6 zestawów naczyń. Dlatego na weselach zbierało się pieniądze na wszystko co się da.

Inną ciekawą tradycją jest rozłożenie ręczniczka („ruszynyk”) przez rodziców w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przesąd mówi, że kto pierwszy postawi na nim nogę, to będzie dominował w przyszłym małżeństwie. Pary jednak dość zgodnie starają się równocześnie na nim stanąć :).

ukrainian wedding, wedding in ukraine, wedding traditions in ukraine, ukraińskie tradycje weselne

Przy wejściu na salę weselną, para witana jest ogromnym bochenkiem chleba, nazywanym karawaj, Para Młoda powinna odgryźć kawałek, i tu znowu, kto odgryzie więcej, będzie miał decydujący głos w związku małżeńskim.

karawaj, zwyczaje ukraińskie, ukrainian bread, ukrainian wedding

Jakie są typowe posiłki i napoje podczas ukraińskiego wesela?
Nie ma tradycyjnych posiłków weselnych. Przyjęcie zaczyna się od mnóstwa przekąsek na ciepło i na zimno oraz od sałatek. Potem jedno-dwa-trzy dania gorące. Ryba, mięso, drób. Tort zawsze podaje się na sam koniec, jest to ostatni poczęstunek na słodko. Po nim goście mogą już iść do domu. Jeśli chodzi o napoje to najczęściej jest to wódka bądź wino.

A na koniec relacja z pięknego ślubu Nastji i Jana w Kijowie!
Fot. Sergey Usik